Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Obecna sytuacja w której znajdują się nasze dzieci (zdalne nauczanie, izolacja itp.) może bardzo niekorzystnie wpływać na ich zachowanie i nastrój. Coraz częściej spotykamy się z informacją, że dziecku nic się nie chce, gdzieś zatracił chęć do realizacji swoich zainteresowań, często leży na łóżku i nie czuje potrzeby by z kimś porozmawiać bądź się spotkać. Pojawiają się leki i złe samopoczucie. Depresja jest chorobą która dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci.

Bardzo ważne jest byśmy odpowiednio wcześnie zauważyli, że coś złego dzieje się z naszym dzieckiem. W tym miejscu chciałabym przypomnieć jakie zachowania powinny wzbudzić nasz niepokój:

• obniżony nastrój
  • utrata zainteresowań i zdolności cieszenia się
  • zmniejszona energia
  • osłabienie koncentracji i uwagi
  • niska samoocena i mała wiara w siebie
  • poczucie winy i małej wartości
  • pesymistyczne widzenie przyszłości
  • myśli samobójcze

Kiedy zauważymy u swojego dziecka powyższe objawy powinniśmy poszukać pomocy. Warto w takiej sytuacji skontaktować się z wychowawcą lub pedagogiem/psychologiem szkolnym. Możemy również skorzystać z pomocy instytucji wspierających znajdujących się w naszym powiecie (wykaz instytucji znajduje się na stronie internetowej szkoły, www.sp1bierun.edu.pl, w zakładce informacje). Najważniejsze jest, aby pamiętać, że bezcenny jest czas poświęcony na rozpoznanie stanu naszego dziecka. W tym czasie często z nim rozmawiajmy i postarajmy się nie używać następujących zwrotów:

• Weź się w garść.
  • Inni mają gorzej.
  • Nie przesadzaj!
  • Wyjdź do ludzi
  • Znajdź sobie zajęcie
  • Nie rób mi tego.
  • Uśmiechnij się!
  • Życie nie jest bajką.

Nie zwlekajmy z szukaniem pomocy!!!